середа, 26 липня 2023 р.

 Книжкова виставка-знайомство 

"Франц Кафка: закоханий у страждання"

Центр європейської інформації пропонує переглянути книжкову виставку-знайомство «Франц Кафка: закоханий у страждання» до 140-річниці від дня народження видатного німецького письменника.

У пантеоні світової літератури ХХ століття, мабуть, важко знайти особистість, парадоксальнішу за Франца Кафку. Відомий за життя лише вузькому колу поціновувачів художнього слова, він за чверть століття після смерті перетворився на одного із зачинателів літературно-мистецького напрямку – модернізму. Кафку вважали пророком, основоположником теми абсурду та релігійним мислителем. Через призму свого світобачення письменник відображав безнадійність людського існування, відчуження особистості в хащах сучасного світу. Конфлікти, про які він писав у своїх творах, мали соціальний і водночас глибоко особистий характер, віддзеркалили внутрішній стан душі автора.

Франц Кафка народився 3 липня 1883 року у Празі в німецькомовній родині. Батько майбутнього письменника – Герман Кафка був комерсантом, мав галантерейну крамничку та невелику фабрику. Мати – Юлія Леві – походила з більш освіченого та заможного роду. Вісім років хлопчик провчився в гімназії, по закінченню якої вступив до Празького державного університету, де студіював юриспруденцію. Здобув звання доктора права і все своє життя працював у системі страхування, залишаючись скромним чиновником, без будь-якого бажання зробити кар’єру. До своїх службових обов’язків ставився сумлінно, через декілька років його призначили помічником директора компанії. Робота митця повністю задовольняла: вона тривала тільки до обіду, решту часу Франц міг присвятити творчості.

Плодами плідної праці письменника, яка продовжувалась близько двадцяти років, були три  романи «Америка» (1912), «Процес» (1914), «Замок» (1922), а також новели, притчі, афоризми. Особливе місце у літературній спадщині Кафки посідають щоденники та листи, що балансують на межі документальної та художньої прози. Лише незначна частина написаного побачила світ за життя автора, вийшли друком такі книги: «Споглядання» (1913), «Кочегар» (1914), «Перевтілення» (1915), «Вирок» (1916), «Сільській лікар», «Голодомайстер» (1924). Видавництва залюбки бралися за публікацію творів майстра, але сам Кафка, постійно незадоволений тим, що виходило з-під його пера, не бажав оприлюднювати сумнівні речі, котрих, на його прискіпливий погляд, була більшість.

Письменник лишив чимало рукописів, які заповідав знищити, але його найкращий приятель, філософ та драматург, театральний критик та видавець Макс Брод зрозумів, що йдеться про рукописи генія, тому він не тільки ухилився від виконання останньої волі друга, а й доклав чималих зусиль щодо популяризації творів свого видатного співвітчизника. Творчість Франца Кафки стала справжньою сенсацією, його персонажі заговорили багатьма мовами світу.

Франц Кафка – письменник незвичайної долі. Сучасниками він не був помічений, хоча його талант високо цінували такі відомі письменники як Томас Манн, Герман Гессе, Марсель Пруст, Джеймс Джойс. Це сталося тому, що талановитий художник на багато випередив свій час, передбачаючи і відчуваючи ті катаклізми, які мало пережити людство у XX столітті. «Мистецтво – дзеркало, іноді воно поспішає, як годинник», – стверджував Кафка…

На експозиції широко представлено матеріали про життя та творчість Франца Кафки, як зарубіжних, так і вітчизняних літературознавців, а також твори прозаїка у повному зібранні та в окремих виданнях. Сподіваємося, цікавим для ознайомлення буде епістолярна спадщина письменника і його щоденники.

 

Книжкова виставка діє з 26 липня по 10 серпня 2023 року.

Координаторка Центру (Пункту) європейської інформації Наталія Рой. 

       Немає коментарів:

Дописати коментар