21 листопада 2024 року в Центрі європейської інформації відбувся перегляд фільму «Шоколад» (Велика Британія-США, 2000 рік).
Британська письменниця Джоанн Гарріс написала роман «Шоколад» у 1999 році. Твір набув великої популярності, перетворившись на справжній бестселер, завдяки доволі колоритному сюжету. Шведський режисер, сценарист та продюсер Лассе Гольстрем у 2000-му екранізував «Шоколад», котрий відразу ж став культовою стрічкою. Історія про жінку, яка приїхала в одне з провінційних містечок на півночі Франції та відкрила там крамницю з виробництва шоколаду за власною рецептурою, полонила серця мільйонів глядачів в усьому світі і українські меломани не стали винятком.
Головну роль у мелодрамі виконала французька актриса Жульєт Бінош. Цікавий момент із біографії героїні оповіді свідчить, що сценічну кар’єру Жульєт обрала завдяки талановитій українській художниці Марії Башкирцевій…
Народилася майбутня актриса у Парижі 9 березня 1964 року в родині скульптора та театральної акторки. В дитинстві дівчинці дуже подобалось наспівувати різні мелодії і тому Жульєт мала бажання пов’язати свою долю з музикою, але одного разу до її рук потрапили картини видатної української майстрині пензлю Марії Башкірцевої. Роботи художниці настільки вразили юну співачку, що подальший життєвий шлях Жульєт було остаточно вирішено: живопис став її хобі на все життя, а втілення образу легендарної особистості на екрані – заповітною мрією. Після закінчення школи Бінош навчалася у Паризькій вищий національній школі драматичного мистецтва. В кіно актриса дебютувала у 1980 році. Приймала участь майже в 60 різноманітних за жанровою тематикою картинах. Є володаркою численних премій та винагород. Доречі, Жульєт Бінош пише вірші і займається хореографією…
Партнером Жульєт Бінош на знімальному майданчику в картині «Шоколад» став відомий американський актор та продюсер Джонні Депп.
Стрічка полонила серця глядачів, викликала у них теплі емоції та залишила приємні враження. Перегляд фільму виявився не лише кінопоказом, а й захоплюючою подорожжю в світ мистецтва, смаку та людських почуттів.
Немає коментарів:
Дописати коментар